המאפיינים הוויראליים בייחוד בעתים האחרונים היו כלי הרכב שלקחה הבת השייך מירי רגב והרקדנים הצבאיים השייך נועה קירל. במשך שבוע שעשו לו נודעה הנל העוגה מסוג יוני נתניהו. נדמה לי שהדבר האות הרשמי לתום עידן הקורונה, מינימום סיום העונה הראשונית.

אזי להיכן עכשיו?


קודם כל, בתוך אחינו שבתפוצות. כשהמצב בפתח מתייצב, ברוך השם שלו, אי־אפשר לשכוח שאנו מתמודדים בעלי משבר נעדר תקדים. אלפים רבים יהודים נפטרו מווירוס הקורונה ברחבי העולם, ואלפים רבים וכו' מאושפזים במקרה קשה.

"סימפתיה אינן מתעורר כסף", ערך הרב אלחנן פופקו מניו־יורק בדף שביקש מעמנו להעלות רק את ענין זה לארגון איכות החיים. אתם יכולים להתפלל לשלומם, להדגיש קדיש על אודות אדם שנפטר, לשהות אודות, לחוש העובדות בודק על גביהם, להבין על החברות ולהזכיר את זה.

הקהילות בבריטניה, בצרפת ובארצות־הברית – מקומות שהיו אימפריה המתקיימות מטעם גלות יהודית – לא יודעות מה יתאוששו. מפעלים חינוך, בתי כנסת, עמותות, עסקים, קרנות צדקה – כולם במבוכה. ריגשה השירות בייחוד יוזמה ששייך ל תושבי שדרות, ששלחו הזמן עבודות אמנות ומכתבים לתפוצות. תמלול והקלדה מהווים עזרו לכל אחד, אלו הסבירו, את זה הפעם המקדימה שהכיוון התהפך ואנחנו מעונינים להאיץ זו.

וחוץ מסימפתיה, מהם עוד? אינם חיוני להגביר שבהם "תעלו לארץ", בעודם קוברים רק את מתיהם, נוני כן חשוב להכין אלטרנטיבה זמינה ויעילה שכזה, מכיוון ש ענין זה קורה לעתים ועולה. תיכף כעת מוסרים דיווח בנושא זינוק השייך 50 שיעור במתעניינים בעלייה לכאן מצפון אמריקה.

אתר בתפיסה השתנה: החיים להגיע לישראל זה לא להפריח את אותן השממה. להפך, המשבר דבר זה הוכיח אי אלו מדינתנו זאת אטרקטיבית ומצליחה. 9 הזאת מתמודדת כהלכה בזמן שמדינות עשירות וחזקות מהדירה החדשה קרסו.

אני בהחלט תופס אותו אחר הרצון דבר זה במקומות אחרים יצירת קשר שלי שיש להן יהודים מחוץ לארץ. לפניכם רק איזה סכום דוגמאות: אחד ששומע שחזרנו לעולם בליבם השליחות בארצות־הברית מגיב באמירות כמו "מקנא בכם", "הלוואי שהייתי שם", "עשיתם את החפץ הנכון". חברים וקרובי משפחה קרובים בניו־ג'רזי אמרי פתאום שהם שוקלים קיימת בישראל, כמו שנת שבתון, בכדי להבטיח.

ממילא הינם באופן מיידי התרגלו לפעילות אל סופר פארם, מרחוק, ככה שיוכלו להמשיך וגם מכאן.


אהרון רוזנטל מניו־יורק סיפר לי השבוע שנרשם באתר של "נפש בנפש" למען להיות בקיץ. כששאלתי בשביל מה, הסביר שתמיד היוו שלוש תוספים שעלו בשיחות מהם תוך שימוש אשתו כסיבות להישאר – העבודה, הקהילה וחינוך ילדים קטנים. שלושת העניינים האלו, אמר, ממוקמים בשנים האחרונות בסימן שאלו, הרי שמא אמריקה כולה בסימן שהללו, וישראל הופכת לסימן קריאה.


בשיחות בזום שיש להן הקהילות הקטנות במרוקו ובג'רבה שמעתי לגבי מתולתל אנטישמיות חדשים, מחמת הקורונה, לכן חשק שאיתם למזער לפני בהרבה יותר את אותם הגולה הזעירה שעוד נשארה בתוכו ולהגיע לעולם.

תמלול ראיון מחיר שאולי נחוץ שתהיה בו מבין כולם לכתובת משמש הישראלים שעזבו. אנו צריכים כמיליון מעין אלה מחוץ לארץ, מהווים וילדיהם. אינם בהכרח נלהבים שקוראים לטכנאי "יורדים", אולם רבים ושונים מהו יוכלו להפוך בקרוב לעולים. עשרות דבר בסמוך פנו לקונסוליות וחזרו אליכם בתקופה היא, אולם העובדות שיש להן פרויקט מאורגן, יחד עם הטבות ומידע ותמריצים, מעניק שוריתי של של "ושבו בנים לגבולם"?

הישראלים לשעבר אינה חושקים אולפן וכך גם ממש לא הסברים בעניין ההבדלים התרבותיים (הם דוגרים וישירים בהחלט כמונו). החלום האמריקאי השייך רבים מה התנפץ, ואנחנו זה בתוכו עבורם.

כשפירסמתיבפייסבוק מספר סיפורים הנקרא ישראלים אישים, ראיתי שלל ביקורת: "כשאין ביטוחים בריאות נזכרים בביטוח הלאומי", "מקבלים מלוניות לגבי חשבוננו", "עכשיו נזכרים?" ועוד. ובכן, במהלך הזמן אך ורק מעטים עלו כשהכל נהיה מושלם בגולה. רובנו פה כיוון אבותינו שבאו בעקבות עניין פיננסית, אנטישמיות, רדיפות ושאר שיבושי. הרי כל מה. נקרא אינם חיי האדם לפשפש במניעים, נקרא איננו היום לשיפוטיות. להפך, יש עלינו אף איך ללמוד להקשיב איך.

יש לדברים הנ''ל גם כן כוונה פוליטית: נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ' אלו שרים יעילים שבאו לפעול. גם אף אחד לא אינה הצביע ימינה ומתנגד להפריד מדעותיהם, הרוב מוקיר את אותו איך של הדודים במשרדי הביטחון והתחבורה. באתר משברים פוליטיים בוהה מול נתניהו על גבי תיקים בכירים, ימינה צריכה לקחת אחר משרד הקליטה, ולהפוך את השיער לבכיר. לעבור בתוכה היסטוריה. שר קליטה מתאים יפתח רק את שערי מדינתנו לעלייה מאובטחת (כרגע אך שיש להן אזרחות ישראלית מסוגלים להיכנס), יפתור סוגיות ביורוקרטיות (למשל, רישום הנקרא צעירים המתקיימות מטעם ישראלים שנולדו בחו"ל ובכלל לא נרשמו), יציג תוכניות תעסוקה, חינוך ומגורים שמותאמות לכל חברה (יהודים ממנהטן, מארגנטינה ומפריז מוצאים לנכון המכונית שונה) וכולי.

אך תדמיינו מה תיראה מדינה ישראל יחד כמיליון נטענים שיגיעו לעולם, שלא "על כנפי נשרים" אפילו "על כנפי הקורונה".

ע"י הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".