עיתוי שמצויים מהם נוצרת אצלנו "סערה". כל שבוע שנעשו לו הכריזו הכותרות: "בצעד תקדימי עיריית תל־אביב תסגור את דוכני התפילין שליד בתי הספר". הוא למעשה קרה פעם באופן ממשי בהפוגה פעם לפני הבטחת בחירות המתקיימות מטעם הליכוד לבין עוד סרט מצחיק של גנץ, איך שהיה הרבה זמן והיה אתר. עלינו קיים אחר החומרים שיוצרים סיפור: בין מי המותג "עיריית תל־אביב", שהופכת לאחרונה אייקון שהיא מאבקים חילוניים. מצד שני המותג "חב"ד" בעלי דוכני התפילין השכיחים שממנו. כבר נמצאו אחראים לפרטים נוספים הצדדים שיתדלקו את אותם העניין. אמא אתיאיסטית שלא מבקש שילדיה ייחשפו לארץ לשליחי חב"ד, בוהה מול אמא חילונית שתשמח שיכירו בזול את אותם המסורת וטוענת שדווקא באייפון בכיס יש צורך לשיער טקסטים מסוכנים כן.


בימיו של בחירות מהירות התגובה ששייך ל פוליטיקאים עלותו על מהירות האור, והרוחות סערו. בגדול ראש הממשלה נשאל על אודות זה בראיון ואמר: "אנחנו מעצמה, אך מבלי המורשת אנו בפיטר פן כלום". כמו כן אני העליתי פוסט. ציטטתי את אותו אליסף פרץ, הבן השייך מרים פרץ, האח מטעם אלירז ואוריאל ז"ל, שפרסם עיתון מרגש לגבי התפילין כסמל יהודי שמחבר השתנ, הווה ועתיד.


ואז פנה אליי מאוחדת שוורץ, ראש מינהל תקשורת ושיווק בעיריית תל־אביב. "אין כל החלפת בהנחיות אם במדיניות העירונית", ערך. "כבר שנה אחת העירייה אוסרת הצבת דוכנים במרחק של 100 מטר ממוסדות חינוך. אך ורק דוכני תפילין, אפילו מאוד דוכן. כלום ממש לא קרה". הינו אפילו שלח עבורנו הוכחה: טופס שאפשר השבוע למפלגת העבודה־מרצ לדוכני תעמולה, הכולל במדינה מגבלה ממש: פער של 100 מטר מבתי ספר.

הלכתי שוב פעם לתוך מאוד הכותרות, הפעם בתוך אשר כתוב הקטנות. בכולן הוזכר סגן ראש תל אביב, ראובן לדיאנסקי, כיוזם הרפורמה. שמו נעשה יש לכולם מאיפשהו. הינו האנשים שיזם חלוקת שלטים לעידוד לעסקים שיפתחו ויגישו קייטרינג בתשעה באב, זמן חורבן בית המקדש. "מדבקת 'פתוח בתשעה באב' תעניק לנו יותר לקוחות", כתב. היוזמה, ברוך שמו, נכשלה,אבל אף אזי עוררה "סערה" ושלל מרואיינים מסוג בעד ונגד גדשו רק את האולפנים, כאילו עליכם עכשיו באמת "עימות".

לדיאנסקי נקט אף הפעם לשון בוטה חומר מסוג בטון "נגן בעניין ילדינו", ו"לא ניתן לצוד נשמות ששייך ל קטינים בשיטת למוסד הספר". נדמה לכולם שיותר מהמגבלה הטכנית עצמה, שמתברר שחשוב באופן מיידי שנים (ומבחינתי שיחליטו שגם 200 מטר מבית ספר יש להמנע מ לשים מרב דוכן מכול סוג) - השפה היא זו שעוררה את כל הזעם. להגן על אודות ילדינו מכיוון תפילין?

אך כל מי שחשב לגרוף הון פוליטי על כלום עשה החיים להפך. מחאה סוחפת מתחילה. כמעט בכל סערה מהסוג אנחנו לפניכם שלא מייחסים לעובדות להתריף ציבור הצרכנים. מהו משנה מה יצא, מהו שמשנה הוא מהם דעתנו. וכך, גל עצום ושאינם מאורגן פרץ החוצה בכלל רחבי הבריאה , או אולי שקשה נעשה לערוך מעקב. מתמללים בזכות לדיאנסקי מי.

מחיר תמלול לשעה שונים העלו תמונות שלהם עטורי תפילין, וכמוהם נוסף על כך הרבה לקוחות, וגם אלו שהניחו תפילין לראשונה. החלק שלהם החזיקו דף המצע נכתב: "חולדאי, בזכותך". בתנועת חב"ד הכריזו אודות פרויקט תפילין גדול ומקיף הרבה יותר ביממה שישי,ואלפי אנו עמדו בעודנו במקומות אחרים רחבי מדינת ישראל. רק אחת מניחי התפילין תועדו קיימים שלבשו חולצות מסוג כחול לבן והעבודה־מרצ, שהפסיקו לזמן קצר את אותה חלוקת התעמולה בצמתים. לא רצוי למעלה ימין ושמאל, המצווה של תפילין לפני הרוב. חובה להתקדם.

בפני עיריית תל־אביב התארגנה תפילת שחרית ובני נוער חילונים אירגנו "מבצעי תפילין" בבתי הספר שאליהם. בבתי חב"ד באירופה דיווחו בנושא התעוררות אחרת. בועז קליין, שליח חב"ד בנקודה הדרומית באופן ספציפי בארגנטינה, פירסם תמונה: "זו התגובה מטעם אדוארדו שקולניק, מקצה הבריאה , להחלטה בעיריית תל־אביב. בפעם המקדימה תפילין בהיותו בן 66 ."!אגודת הסטודנטים מטעם הקריה האקדמית אונו החליטה לפתח דוכן השמת תפילין לתוך הקמפוס במחאה אודות ההכרעה. ותיק מודעים אנשים רבים הביעו את אותה הערכתם למפעל היהודי דבר זה, הצטלמו כשהם מניחים תפילין עד חנכו דוכנים חדשים ברחבת העירייה, מבעוד ועד עיריית באר־שבע בידי ראש פריז ששייך ל קריית־שמונה, ועד לוד, פתח־תקווה, צפת ועוד־ועוד.


מחיר תמלול הקלטות לבית משפט כל אלו מלמד? קודם כל שכולנו, העיתונאים ואפילו הגולשים, רוצים לוודא בצוקה משמעותית יותר את אותן מהם בשיטת לתקופה של "סערה". בהמשך צריך, שישנם גבול לטירוף ולטרלול, ולחלקים נרחבים בציבור נמאס לקום מאוד בוקר ולשמוע שהיהדות היא־היא הקטע הוא שנותר לנו. אבל הזאת דאז הוכחה לזה שלעתים מעז יוצא מתוק, ומי הכי מתאים שבא לקלל יוצא מברך. וכנראה, מוחלט בפנים, בני האדם קשורים לסמלי הזהות שבבעלותנו למעלה ממה שנראה בדרך כלל, במבט שטחי.

בפרשת משפטים, בני ארץ מכריזים הכרזה מהדהדת, בסיומה של בסיסו של הר סיני: "וַ יֹ ּאמְ רוּ: כֹּ בעבור אֲ שֶׁ ר דִּ בֶּ ר ה' נַ עֲ שֶׂה וְ נִ שְׁ מָ ע". מתברר שאלפי שנים את אותה באופן זה כל אחד וכו' עושים ושומעים.

לקראת שבת, בסיומה של שהתפילין הפכו ויראליים יותר מזה מאי פעם, קיבלתי כתיבה של סמלי. שליח חב"ד תל־אביבי, עדי אלפנט, פירסם תמונה עם כיתוב: דובר העירייה רצינית שוורץ מניח תפילין.

בעזרת הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".